نرم افزار کنترل دسترسی

نرم افزار کنترل دسترسی چیست؟

اتوماسیون کنترل دسترسی و سیستم کنترل دسترسی :

اتوماسیون کنترل دسترسی و سیستم­ کنترل دسترسی ، امروزه برای کنترل ورود و خروج به یک مکان غیر عمومی استفاده می­شود. در واقع این سیستم­ها مجوز ورود یا عدم ورود یک شخص یا گروهی را طبق زمان‌بندی مشخص از یک مانع فیزیکی مانند درب یا گذرگاه صادر می­کنند. بنابراین هدف یک سیستم کنترل تردد که می­تواند در یک ساختمان مسکونی، تجاری، اداری، تفریحی، هتل، فرودگاه و غیره مستقر باشد، تشخیص هویت افراد، کنترل زمان دسترسی به مکان و نیز امکان پیگیری رویدادها در یک بازه‌ی زمانی خاص است.

سیستم­های کنترل دسترسی شامل دو بخش سخت افزار و نرم افزار است. در بخش سخت افزار کارتخوان یا دستگاه­ کنترل دسترسی با تشخیص پارامترهای بیومتریک وجود دارد که هویت شخص را تشخیص می­دهد، در بخش نرم افزار این هویت پردازش شده و براساس سطح دسترسی تعریف شده برای این شخص و مکان موردنظر، مجوز یا عدم مجوز دسترسی صادر می­شود.

نرم افزار کنترل دسترسی

چند نوع سیستم کنترل دسترسی وجود دارد؟

 

راهکارهای افزایش امنیت ساختمان چیست؟

انواع سیستم کنترل دسترسی

تاکنون سیستم­های کنترل تردد مختلفی بر اساس نوع پلت فرم، تجهیزات و سیاست­های امنیتی ارائه شده است که می­توان به نمونه­های زیر اشاره کرد.

  • سیستم­های الکترونیکی:

در این مدل سیستم­ها، برای کنترل دسترسی افراد از یک کارتخوان یا دستگاه­ کنترل دسترسی با تشخیص پارامترهای بیومتریک استفاده می­شود. این دستگاه­ها شامل پردازنده، قفل و صفحه نمایش است.

• سیستم کنترل دسترسی بیسیم از راه دور

 

  • سیستم­ کنترل دسترسی بیسیم از راه دور:

در یک سیستم کنترل دسترسی بیسیم، قفل­های سنتی نصب شده بر روی درب، با قفل­های الکترونیکی بیسیم جایگزین می­شود. این قفل­ها به یک نقطه دسترسی بیسیم یا روتر بیسیم متصل می­شوند. کنترل و مدیریت کل سیستم دسترسی به درب، از طریق یک برنامه کاربردی انجام می­شود که یک رابط برای پیکربندی شرایط و معیارهای مورد نظر برای دسترسی به درب را فرآهم می­آورد. سیستم کنترل تردد بیسیم، به منظور برقراری امنیت و کنترل دسترسی مدرن برای یک ساختمان بزرگ، یا یک موسسه بزرگ به یک فناوری بسیار قدرتمند تبدیل شده است. برای نمونه اینترنت اشیاء (IOT) یکی از مدل­های اصلی سیستم­های ارتباطی در آینده است که تمام تجهیزات لوازم خانگی، درب­ها و قفل­ها را باهم ادغام می­کند.

  • سیستم­ کنترل دسترسی مبتنی بر وب :

این سیستم­ها شامل دو بخش سخت افزار شامل دستگاه­ کنترل دسترسی کارت خوان و بخش نرم افزار کنترل دسترسی شامل یک برنامه کاربردی است که بر روی مرورگر اجرا می­شود و مسئول بررسی و تایید هویت افراد و اجرای برخی از سیاست­های امنیتی مربوط به آن سازمان است. این مدل سیستم­ها می­توانند بر روی شبکه­های بیسیم و کابلی برای مدیریت دستگاه­های کارت خوان و قفل­ها به کار گرفته شود. علاوه بر این، یک فناوری شناخته شده با نام PoE (Power over Ethernet) از اتصالی استفاد می­کند که از طریق یک کابل مجزا، برق و داده را به یک دستگاه تامین می­کند.

  • سیستم­ کنترل دسترسی مبتنی بر تلفن همراه :

 در این مدل، یک برنامه کاربردی از طریق NFC یا بلوتوث تلفن همراه هوشمند با دستگاه نصب شده بر روی درب ارتباط برقرار می­کند و مجوز ورود و خروج برای شخص صادر می­شود. بر خلاف فناوری سنتی کارتهای RFID که دامنه اتصال آن­ها در حد چند اینچ است، اتصال ایمن از طریق بلوتوث می­تواند از فاصله چند متری برقرار شود.  همچنین در برخی از موارد، از فناوری NFC برای ارتباط با دستگاه نصب شده بر روی درب استفاده می­شود که مشکل آن عدم اتصال در فاصله ی دور است چرا که دامنه اتصال آن در حدود چند اینچ است و برخی از برندهای تلفن همراه هوشمند مانند آیفون اجازه نمی­دهند اشخاص ثالث از این فناوری اسفاده کنند.

  • سیستم­ کنترل دسترسی تکنولوژی ابری:

سرویس­های ارائه دهنده­ی خدمات کنترل دسترسی (ACaaS) در بستر ابر، مدیریت متمرکز، کنترل بدون هزینه، به روزرسانی بلادرنگ، کاهش پیچیدگی‌های سخت افزار و ادغام پذیری با سایر سیستم­های کنترل تردد اختصاصی سازمان را فرآهم می­کند. کنترل دسترسی مبتنی بر فناوری ابری امکان کنترل کامل سیستم شما را در هر کجای جهان فراهم می­کند. پرسنل سازمان می­توانند با استفاده از تلفن همراه خود دسترسی پیدا کرده و نیاز به کلید و صفحه‌کلید را برطرف کنند.همچنین این قابلیت را دارد که از راه دور درها را باز و بست کند، بنابراین لازم نیست نگران استخدام کارمندان امنیتی اضافی در محل باشید. اطلاعات مربوط به ترافیک ورودی و خروجی از ساختمان را می­توان به صورت بلادرنگ جمع آوری کرد.

بر خلاف کنترل دسترسی در وب، سرورهایی برای نگهداری وجود ندارد و نرم افزار کنترل دسترسی به صورت خودکار بروزرسانی می شود و سازمان شما را از تهدیدهای سایبری در هر زمان مصون نگه می دارد. کنترل تردد مبتنی بر ابر امکان مقیاس پذیری نامحدود را نیز فراهم می­کند. درها، دفاتر جدید و کاربران می­توانند در هر زمان برای اطمینان بیشتر، به سیستم اضافه شوند. برای ایجاد یک لایه امنیتی بیشتر، نظارت تصویری می­تواند با کنترل دسترسی ابری ادغام شود.

سیستم کنترل دسترسی

چرا از سیستم کنترل دسترسی و اتوماسیون کنترل دسترسی استفاده کنیم؟

 

مزایای سیستم کنترل دسترسی

امروزه سیستم­های کنترل دسترسی با بهره گیری از فناوری­های پیشرفته و متنوع امنیت تردد اماکن تحت کنترل را تضمین می­کنند. استفاده از دستگاه­های تشخیص پارامترهای بیومتریک در بخش سخت افزار این سیستم­ها، موجب افزایش سطح امنیت می­شود چرا که امکان کپی کردن این مشخصات برای فرد دیگر وجود ندارد. همچنین هزینه­ی تعمیر و نگه داری دستگاه­های کنترل دسترسی نسبت به سایر دستگاه­های کارت خوان بسیار پایین تر است. زمانی که از مشخصات بیومتریکی افراد برای تشخیص هویت آن­ها استفاده می­شود، دیگر نگرانی درمورد گم کردن یا خراب شدن کارت پرسنلی وجود ندارد. در بخش نرم افزاری این سیستم­ها نیز امکان هوشمندسازی برنامه، تجزیه و تحلیل و تهیه گزارشات متنوع تردد وجود دارد.

نتیجه گیری

تاکنون انواع مختلفی از سیستم­های کنترل دسترسی ارائه شده است که براساس پلت فرم و تجهیزات، ویژگی­های مختص به خود را دارد. دلیل اصلی استفاده از یک سیستم کنترل تردد، محافظت از افراد و دارایی­ها در یک سازمان است و استفاده از این سیستم­ها به همراه اتوماسیون کنترل دسترسی امنیت و کارایی بسیار بیشتری دارد.

در صورتی که محافظت از افراد و دارایی ها در سازمان، اداره، شرکت و به طور کل محل فعالیتتان برای شما حائز اهمیت است، شرکت مهندسی رایانه امین با بیش از دو دهه سابقه در زمینه عرضه سیستم‌های مرتبط با منابع انسانی، با اتکاء بر تجربیات خود و شناسایی نیازمندی سازمان‌ها در زمینه مدیریت منابع انسانی، سیستمی یکپارچه را بر اساس آخرین فناوری‌های وب و معماری سرویس گرا در قالب نام تجاری “نیما”  ارائه کرده است. امکان گروه­بندی افراد و اماکن حساس براساس سیاست­های سازمان، قابلیت تعیین زمان دسترسی برای هریک از محل­های حساس، تهیه گزارشات متنوع از جمله گزارشات گرافیکی و برخط، همچنین امکان ارائه خدمت بر بستر فناوری ابر و تلفن همراه تنها بخشی از قابلیت­های سیستم کنترل دسترسی هوشمند نیما است. برای دریافت مشاوره رایگان جهت امن سازی و کنترل دسترسی محل فعالیتتان با ما تماس بگیرید.

درخواست دمو